Virtual event, join for free on our social media channels on 24th, 25th & 26th November

Sponsors 

Watch the awards on the 24th, 25th and 26th November below

Games Categories

Games Categories >>

Our games categories are open to all relevant games businesses.

Social Game

  1. Dotemu/Lizardcube and GuardCrushGames: Streets of Rage 4
  2. Lockwood Publishing: Avakin Life
  3. Marmalade Game Studio: THE GAME OF LIFE 2
  4. PlayFusion Ltd: Lightseekers
  5. PlayFusion Ltd: Warhammer Age of Sigmar: Champions
  6. Supersolid: Home Street

Casual Game

  1. Kwalee: Draw It
  2. NExT Studios: Biped
  3. Outplay Entertainment: Crafty Candy Blast
  4. Shadowlair Games Ltd: Fuzzball
  5. Sketchbook Games: Lost Words: Beyond the Page
  6. Sumo Sheffield: Spyder
  7. Supersolid: Snake Rivals
  8. Team 17 Digital: Moving Out
  9. The Chinese Room: Little Orpheus

Educational or Serious Game

  1. IDEA Games: OtherWordly
  2. Lowtek Games: A Familiar Fairytale: Dyslexic Text Based Adventures
  3. MangaHigh: Minus Miners
  4. NatWest: Island Saver
  5. BBC Bitesize: My First Day at School
  6. BBC Bitesize: Karate Cats Maths
  7. BBC Bitesize/Complete Control: Galaxy Pugs
  8. Playerthree: Ben 10 Omnicode
  9. Sony Interactive Entertainment Europe/Media Molecule: Dreams

Racing Game

  1. Codemasters: DiRT Rally 2.0: Game of the Year Edition
  2. Codemasters: Project CARS 3
  3. Codemasters: F1 2020
  4. Happy Volcano: You Suck at Parking
  5. Kwalee: Off the Rails 3D
  6. Kwalee: OverTake
  7. Sumo Nottingham/Lucky Mountain Games: Hotshot Racing

Strategy Game

  1. Twice Circled and Auroch Digital: Megaquarium
  2. Creative Assembly: A Total War Saga: TROY
  3. Gamecraft Studios: Rogue Summoner
  4. Lozange Lab: Rip Them Off
  5. MangaHigh: Slime Studio
  6. Perchang Limited: Warhammer Quest: Silver Tower
  7. PlayFusion Ltd: Warmhammer Age of Sigmar: Champions

Role Playing Game

  1. Brave at Night: Yes, Your Grace
  2. Complete Control: Nick World Jr for Nick Jr
  3. International Hobo Ltd: Silk
  4. Lockwood Publishing: Avakin Life
  5. Playstack Ltd: Mortal Shell
  6. Sony Interactive Entertainment Europe/Sucker Punch Productions: Ghost of Tsushima

Puzzle Game

  1. Curve Digital: Peaky Blinders: Mastermind
  2. Hidden Layer Games: INMOST
  3. Kinoro Games: Hello Human
  4. Kwalee: Line Up: Draw the Criminal
  5. Lykke Studios: Tint.
  6. Lozange Lab: Rip Them Off
  7. Mighty Polygon: Relicta
  8. Playerthree: Ben 10 Omnicode
  9. SFB Games: Tangle Tower

Arcade Game

  1. Ant Workshop: Dead End Job
  2. Dotemu/Lizardcube and GuardCrushGames: Streets of Rage 4
  3. Gunfish Games: NERVE
  4. Kwalee: Crazy Shopping
  5. Kwalee: Jetpack Jump
  6. Milky Tea Ltd: HyperBrawl Tournament
  7. Rebellion: ZOMBIE ARMY 4: DEAD WAR
  8. Sold Out: Radical Rabbit Stew
  9. Team 17 Digital: Golf With Your Friends

Creativity In Games Awards

  1. Foam Sword: Knights and Bikes
  2. Hidden Layer Games: INMOST
  3. ION LANDS: Cloudpunk
  4. Kingblade Games: Do Not Buy This Game
  5. Sketchbook Games: Lost Words: Beyond the Page
  6. Sony Interactive Entertainment Europe/Media Molecule: Dreams
  7. Unit 2 Games: Crayta
  8. Wales Interactive, Good Gate Media, Little Jade Productions: The Complex
  9. 3-Fold Games Ltd: Before I Forget

Heritage in Games Award

  1. Codemasters: F1 2020
  2. Dovetail Games: Train Sim World 2
  3. Future Games of London: Hungry Shark World
  4. Marmalade Game Studio: THE GAME OF LIFE 2
  5. Inkle: Pendragon
  6. International Hobo Ltd: Silk
  7. Sony Interactive Entertainment Europe/Other Ocean Emeryville: MediEvil
  8. Wales Interactive: Maid of Sker
  9. 3-Fold Games Ltd: Before I Forget

VR/AR Game

  1. Fireproof Games: The Room VR: A Dark Matter
  2. nDreams: Phantom: Covert Ops
  3. PlayFusion Ltd: Lightseekers
  4. Sony Interactive Entertainment Europe/Media Molecule: Dreams
  5. Sony Interactive Entertainment Europe/Camouflaj: Marvel’s Iron Man VR
  6. Superbright: In Death: Unchained
  7. Thoughtfish GmbH: Farmstead

Action and Adventure Game

  1. Dotemu/Lizardcube and GuardCrushGames: Streets of Rage 4
  2. Hi-Rez Studios: Rogue Company
  3. ION LANDS: Cloudpunk
  4. Kwalee: Sneak Thief 3D
  5. Playtonic Games: Yooka-Laylee and the Impossible Lair
  6. Sony Interactive Entertainment Europe/Naughty Dog: THE LAST OF US PART 2
  7. SUPERHOT Sp. Z o. o. : Superhot Mind Control Delete
  8. The Chinese Room: Little Orpheus
  9. Unfold Games LLC: DARQ

Diversity Award

  1. BAME in Games
  2. Dovetail Games
  3. IHDC
  4. Kwalee
  5. Payload Studios
  6. Putting the G Into Gaming
  7. Game On by Supermassive Games
  8. Testronic: 50% Initiative
  9. Women in Games

Audio Design

  1. Codemasters: F1 2020
  2. Playtonic Games: Yooka-Laylee and the Impossible Lair
  3. Rebellion: ZOMBIE ARMY 4: DEAD WAR
  4. Sketchbook Games: Lost Words: Beyond the Page
  5. Sony Interactive Entertainment Europe/Pixelopus: Concrete Genie
  6. Sony Interactive Entertainment Europe/Naughty Dog: THE LAST OF US PART 2
  7. Sony Interactive Entertainment Europe/Sucker Punch Productions: Ghost of Tsushima
  8. Sumo Sheffield: Spyder
  9. Sweet Justice Sound/Unique Horn Studios: Wolcen: Lord of Mayhem

Visual Design

  1. Atomhawk: XCOM: Chimera Squad
  2. Codemasters: F1 2020
  3. Foam Sword: Knights and Bikes
  4. Future Games of London: Hungry Shark World
  5. Rebellion: Zombie Army Trilogy
  6. Rebellion: Sniper Elite 3 Ultimate Edition
  7. Sony Interactive Entertainment Europe/Media Molecule: Dreams
  8. Sumo Sheffield: Spyder
  9. The Chinese Room: Little Orpheus

Business Categories

Business Categories >>

Our business categories are exclusive to TIGA members, if you’re not a member why not join today?

Audio Services Supplier 

  1. Tazman-Audio
  2. SIDE Audio
  3. PitStop Productions
  4. Soundcuts Ltd
  5. Universally Speaking

Education Initiative and Talent Development

  1. Atomhawk
  2. Curzon Software House (Birmingham City University)
  3. Grads in Games
  4. IHDC
  5. Ubisoft, NextGen, University of Sunderland
  6. Staffordshire University
  7. Sumo Digital
  8. The Centre for Digital Entertainment
  9. University of the West of England

Services Provider

  1. Atomhawk
  2. Big Planet
  3. Games Jobs Direct
  4. Liquid Crimson
  5. REALTIME UK
  6. SIDE Audio
  7. Simul
  8. Soundcuts
  9. Tazman Audio

Educational Institution

  1. Birmingham City University
  2. Bournemouth University
  3. Norwich University
  4. Staffordshire University
  5. University of Gloucestershire
  6. University of Greenwich
  7. University of Hertfordshire
  8. University of Portsmouth
  9. University of the West of England

Best Art/Animation/Trailer Supplier

  1. Atomhawk
  2. Liquid Crimson
  3. REALTIME UK
  4. Sony Interactive Entertainment Europe/Worldwide Studios – Creative Services Group

Best Studio 2020: Large

  1. Codemasters
  2. Dovetail Games
  3. Kwalee
  4. Lockwood Publishing
  5. nDreams
  6. Rebellion
  7. Sony Interactive Entertainment Europe/Media Molecule
  8. Sumo Sheffield
  9. Supermassive Games

Best Studio 2020: Small

  1. Lab42
  2. Nomad Games
  3. Payload Studios
  4. PlayFusion Ltd
  5. Red Kite Games
  6. Sketchbook Games
  7. The Chinese Room
  8. Unit 2 Games

Outstanding Leadership Award

  1. Mark Backler (CEO Sketchbook Games)
  2. Halli Bjornsson (CEO Lockwood Publishing)
  3. David Darling CBE (CEO Kwalee)
  4. Mark Gerhard (CEO PlayFusion Ltd)
  5. Jason Kingsley OBE and Chris Kingsley OBE (Rebellion)
  6. Patrick O’Luanaigh (CEO nDreams)
  7. Frank Sagnier (CEO Codemasters)
  8. Erik Hittenhausen (Chief Service Officer Testronic)
  9. Vickie Peggs (CEO Universally Speaking )
  10. Liz Prince (CEO Amiqus)
  11. Jason and Chris Kingsley (CEO and CTO Rebellion)

Publisher

  1. Codemasters
  2. Curve Digital
  3. Kwalee
  4. Rebellion
  5. Sony Interactive Entertainment Europe

Legal Services Supplier

  1. Eaton Smith LLP
  2. Stevens & Bolton LLP
  3. Wiggin LLP

QA and/or Localisation Provider

  1. GlobalStep
  2. Testronic
  3. Universally Speaking

Recruitment Agency

  1. Aardvark Swift
  2. Amiqus
  3. Big Planet

Tax and Accountancy Firm

  1. MHA Henderson Loggie
  2. MMP Tax Ltd
  3. RSM

Technical Innovation

  1. Codemasters
  2. Nomad Games
  3. Playfusion Ltd
  4. Simul
  5. Sumo Sheffield
  6. Tazman Audio
  7. Unit 2 Games

Special Awards

Special Awards >>

Outstanding Individual Award

  • We have one special award, Person of the Year, which will be presented on the night.
  • This is non-enterable and will be awarded to a TIGA member who has made an important contribution to the work of TIGA and to the industry.

Game of the Year

  • Best game released over the last year, determined by a vote by the public.
  • All games entries are entered into game of the year.